Хто і що є причиною плісняви, і як ви можете запобігти цьому?

Хто і що є причиною плісняви, і як ви можете запобігти цьому?

Хто і що є причиною плісняви, і як ви можете запобігти цьому?

Цвіль зустрічається не тільки на старих стінах. Пліснява може завдати удару і в нових будівлях. Всюди, де є волога, може з’явитися пухнаста пліснява. Чи є винними мешканці, що недостатньо провітрюють будинок? Чи архітектори, які хибно проектують? Або халатні будівельники?

Кут кімнати починає затемнюватися, а пляма швидко зростає. Від неї тхне, запах подразнює дихальні шляхи, повітря стає отруйним та загрожує здоров’ю. Також страждають будівельні конструкції: цвілеві гриби  можуть завдати величезної шкоди. Хто в цьому винний?

Зрозуміло, жителі в будинку дихають,  приймають душ, сушать білизну, готують їжу та миють посуд. Коротше кажучи, вони постійно продукують вологість, яка має десь осісти.

“Але це все абсолютно нормально,” стверджує Бриґітте Тассенбахер, мікробіолог та спеціаліст з охорони навколишнього середовища, що  займається енергоефективним будівництвом та інженерними мережами та має багаторічний досвід роботи в якості сертифікованого експерта з цвілевих грибів. Вона часто консультує у якості незалежного експерта у судових справах.

Якщо температуру та вологість повітря вимірювати в середині приміщення, ці значення, як правило, знаходитимуться в межах норми і не будуть небезпечними: температура в приміщенні становить близько 20°С, відносна вологість – близько 50-55%. З іншого боку, якщо температуру вимірювати на поверхні будівельного компонента, наприклад, зовнішнього кута будівлі, температура легко може знизитися до 12°C і нижче. Відносна вологість в цьому місці становитиме 80% і вище. Це створить умови для росту цвілі.

Що може зробити проектувальник

Проектувальник може запобігти такому сценарію, враховуючи особливі потреби майбутніх мешканців. Виглядає досить просто, але це не зовсім так – особливо коли старі заводські приміщення перетворюються на житлові лофти. Геометрія нової будівлі також може становити небезпеку: за словами Бриґітте Тассенбахер, гострі кути та консольні компоненти можуть сприяти зростанню плісняви в майбутньому. Бриґітте Тассенбахер також звертає увагу на вікна, які неможливо відкрити, або ситуації, коли вентиляція викликає шум та ризик крадіжки із зломом. “Якщо комфортна вентиляція не планується”- каже вона – “вологість, яка виникає природнім способом, не може бути видаленою в достатній мірі”. Теплові мости та внутрішня термоізоляція – це додаткові ключові слова в її списку. Тому особливості з’єднань  мають бути ретельно спланованими.

Гострі кути і консольні компоненти можуть сприяти зростанню плісняви.

В якості прикладу, уявимо будинок, в якому батьки та двоє малюків сплять у кімнаті площею 10 м². Вікно від полу до стелі, що має лише однокамерний пакет, залишається закритим вночі, оскільки воно виходить на жваву магістраль. “Висока вологість, конденсація на віконних елементах і зростання плісняви неминучі” – говорить Бриґітте Тассенбахер.

В іншому прикладі кімната має еркерний блок з великими вікнами та розташований між консольними балками. Кімната ніколи не нагрівається до оптимальної температури, не кажучи вже про структурні елементи, які її оточують.

Це може зробити будівельник

Якість нагляду за будівництвом і виконанням робіт так само важливі, як і проектування. За словами Бриґітте Тассенбахер, помилки трапляються особливо часто у випадках, коли будівельні конструкції є герметичними. Якщо електрик або монтажник ретельно не загерметизує усі отвори, трубопроводи, розетки та з’єднання, то вологе тепле повітря з приміщення може потрапити в компоненти. “Це створює умови для накопичення вологи, пошкодження будівлі та зростання мікроміцетів”.

Приклад з багатого практичного досвіду Бриґітте Тассенбахер: Дерев’яна балка маркізи була уражена пліснявою. Розслідування експертом “злочину” призвело до необхідності герметизації світлодіодного світильника, що підсвічував нішу в душі і був джерелом вологи на балці.

Той факт, що цвіль оселяється не на “місці злочину”, а деінде, є досить поширеним явищем і може пояснюватися різними умовами щодо тиску. Навіть якщо насипний матеріал, який додається до структури ґрунту, є надто вогким, це може додати вологості до будівлі та призвести згодом до появи плісняви.

Це може зробити адміністрація будівлі та мешканці

Технічне забезпечення та регулярне обслуговування допомагають зберегти вартість компонентів будівлі. І, як це часто буває, рішення полягає у тезі – “інформація та комунікація”. Якщо жителі переймаються тим, як вони можуть попіклуватися про будівлю – багато чого вже досягнуто. Бриґітте Тассенбахер додає спостереження, що тепер квартири або будинки більше не вентилюються протягом усього дня, як це було раніше, тому що часто обидва батьки працюють і вдень відсутні вдома. З її експертної точки зору ця обставина є додатковим аргументом для  облаштування будинку системою комфортної вентиляції, яка регулярно оновлюватиме повітря, а також регулюватиме вологість.

Протягом усього свого професійного життя Бриґітте Тассенбахер багаторазово отримувала інформацію, що провина за плісняву покладалася на домовласників і що іноді їх навіть навмисно залякували. За її словами, важливо, щоб усі сторони, які беруть участь, залишалися об’єктивними, разом ефективно знаходили та усували причини, і професійно знищували плісняву.