Вентиляційні технології: вдосконалення дизайну логістичних центрів

Вентиляційні технології: вдосконалення дизайну логістичних центрів

Вентиляційні технології: вдосконалення дизайну логістичних центрів

Під час проектування систем вентиляції та кондиціонування для логістичних залів завжди застосовуються базові принципи аеродинаміки, незалежно від конкретних вимог до температури в приміщені. Дані принципи впливають на проектування та інсталяції вентиляційних технологій. Це також означає, що вони позначаються на загальних та особливо на експлуатаційних витратах.

Наприклад, вертикальний градієнт температури повітря повинен формуватися таким чином, щоб звести тепловтрати до мінімуму, підтримуючи якнайменше зростання температури, особливо у верхній частині залу. Один із способів зробити це можливим – підтримувати максимальну циркуляцію повітря в проходах. Умови розподілу повітря можуть бути оптимізовані, наприклад, використанням проникних стелажів, які додатково мають достатній проміжок між нижньою полицею та підлогою.

Переваги торсійних розподільників повітря

Специфічні властивості потоку торсійних розподільників повітря, включно з запатентованим Air-Injector від Hoval, забезпечують розподіл повітря всередині логістичних залів саме так, як потрібно.

У режимі нагрівання висококонцентрований повітряний потік спрямовується з високою швидкістю з розподільника, і навколо повітряної колони виникає негативний тиск (розподіл Бернуллі). Як результат, навколишнє повітря переміщується із зони стелі та, меншою мірою, з верхніх полиць у напрямку повітряного потоку. Зі збільшенням глибини проникнення повітряний потік сповільнюється, навколишній негативний тиск зменшується, а навколишнє повітря індукується. Потім потік досягає нижніх полиць.

Для того, щоб потік ефективно пройшов до наступного ряду полиць, між підлогою та стелажем слід залишити вільний простір від 0,2 до 0,3 метра. Покращений розподіл повітря дає змогу оптимізувати проникнення повітря аж до трьох проходів між стелажами з проміжками для повітря. (Див. Мал. 1: Потік повітря через проходи.)

04c1e415e8375119ea06530a1c1f90fd.jpg

Ряди полиць обмежують обертально-симетричний потік від торсійних розподільників повітря. Фасади рядів полиць виконують роль стін для потоку повітря, що призводить до утворення пристінних струменів (ефект Коанди). Вони сягають більш широкої області, ніж струмені у відркитому просторі (Формулювання Регеншайта) і збільшують висоту монтажу розподільника у порівнянні з вільним розподілом потоку. Перевищення може сягати до 1,5 м.

Мал.1 Потік повітря через проходи. Повітря, яке подається вертикально згори, дозволяє досягти низьких температурних градієнтів по всій висоті. У залі висотою від восьми до двадцяти метрів температурний градієнт, як правило, сягає значень між 0,15 та 0,25 Кельвіна/м.

Дотримуючись встановлених температур

Якщо товари, що зберігаються, не мають особливих температурних вимог, ідеальна температура в приміщенні, як правило, знаходиться в межах від 8 до 16 градусів Цельсія. Температуру близько 8 градусів за Цельсієм можна вважати найнижчою безпечною температурою (при використанні систем з водяним теплоносієм, без гліколя та температурою вимкнення на термостаті захисту в 5°С).

Окремі вентиляційні блоки працюють з тепловою потужністю, що виникає внаслідок максимально можливої різниці температур повітря під стелею та в об’ємному струмені. Для підтримки найнижчої безпечної температури в приміщенні потрібна система керування старт/стопного типу, а також лише декілька встановлених опалювальних агрегатів.

Максимально допустимі температури (верхня межа температури)

… які застосовуються, наприклад, для зберігання харчових або фармацевтичних продуктів, як правило, є нижчими ніж 25 градусів Цельсія. У разі безпосереднього впливу на верхні полиці температура припливного повітря в режимі опалення не може перевищувати верхню межу цієї температури. Ця обставина дозволяє використовувати лише дуже малий діапазон температур і, в свою чергу, низьку теплопродуктивність, а це означає, що для підтримки температури потрібно встановити відносно велику кількість вентиляційних агрегатів.

Тут доречні торсійні розподільники повітря, оскільки вони розширюють температурний діапазон і збільшують теплопродуктивність. У режимі опалення повітряний потік сильно концентрований, і немає необхідності подавати припливне повітря безпосередньо на верхні полиці. Отже, припливне повітря може подаватися за температури приблизно на три Кельвіни (К) вище верхньої межі температури. Необхідної теплової потужності можна досягти за допомогою меншої кількості агрегатів, що скорочує початкові інвестиції та поточні експлуатаційні витрати. Не кажучи вже про те, що це хороша новина і для навколишнього середовища.

Протягом літніх місяців можна дотримуватися встановлених температурних обмежень, використовуючи рециркуляційні або припливні повітряні установки. Повітря ззовні може використовуватися для прямого та/або непрямого охолодження. Автоматизоване управління системою наполегливо рекомендується для точного дотримання цих температурних обмежень.

Якщо потрібно дотримуватись нижньої та верхньої межі температури, вирішальне значення має вертикальний градієнт температури. Наприклад, якщо товари потрібно зберігати за температури від 18 до 21 градуса Цельсія (3 К) – висота залу не може перевищувати 12 м з градієнтом 0,25 К/м.

Централізоване та децентралізоване постачання термоносія

Подача тепло- та холодоносія може бути централізованим або децентралізованим для рециркуляційних та припливно-витяжних вентагрегатів. Що стосується логістичних центрів, децентралізовані рішення є найкращим варіантом. Їх реалізація з рециркуляційними та/або припливно-витяжними агрегатами, обладнаними реверсивними тепловими насосами, є набагато простішим, ніж централізоване постачання, що складається з котельної системи, водяного чилера та відповідної гідравлічної системи. Децентралізовані системи також не займають жодного дорогоцінного метра складських приміщень для облаштування бойлерної. Ще однією перевагою децентралізованих систем опалення та вентиляції є те, що, окремі відносно невеликі точкові навантаження структурно легше інтегрувати в дах будівлі, ніж одне велике навантаження.

Припливне повітря та концентрація забруднюючих речовин

Якщо на складі використовуються дизельні виделкові навантажувачі, обов’язковими до виконання є технічні норми щодо небезпечних речовин та викидів дизельних двигунів. Приплив зовнішнього повітря має бути відповідним чином налаштований для забезпечення дотримання вимог щодо максимально допустимих концентрацій забруднюючих речовин.

Сучасні електронавантажувачі живляться від літій-іонних акумуляторів. Коли вони заряджаються, водень не виділяється, що є великою перевагою в порівнянні з стандартними свинцево-кислотними акумуляторами. Це також означає, що їхні зарядні станції не повинні відповідати нормативам щодо вибухозахищеності, і не потрібно вживати подальших заходів щодо вентиляції.